Dveře Sapeli České Budějovice

Právě se nacházíte: Dveře a zárubně

Dveře a zárubně

Obecně můžeme odlišit dveře interiérové a vstupní. Při vybavování bytu nebo domu samozřejmě vždy závisí na celkovém ladění, ale také řadě vlastností, které by dveře měly splňovat.

Interiérové dveře

Dominantní plochu místnosti vždy tvoří podlaha. Výběr barvy a designu dveří by tedy měl korespondovat s typem pokládky. Dveře mohou doplnit ráz místnosti, nebo jemně ustoupit a působit neutrálně. Vždy je však třeba posuzovat dveře z obou stran, z obou místností. Doporučujeme volit raději jemnější variantu. V průběhu užívání bytu může dojít k řadě proměn ve využívání prostor a je zbytečné do budoucna přizpůsobovat nové vybavení právě zvoleným dveřím. Stejně tak musíte vhodně zvážit výplň dveří. Plná plocha lépe izoluje zvuk i teplo, dveře s prosklenými prvky můžou interiér opticky zvětšit a prosvětlit jej.

Vchodové dveře

I zde je na místě dobře posoudit ladění dveří ze strany interiéru i exteriéru. Barevné ladění musí korespondovat s bezprostředním okolím, ideálně s typem oken, parapety a barvou omítky. Vchodové dveře by měly zajistit perfektní tepelnou a zvukovou izolaci. Prostor vchodu dokáže zásadně snížit únik tepla! U vchodových dveří je navíc nutné zvážit i bezpečnostní prvky, systém zamykání a zabránění přístupu nepovolaných osob.

Údržba a dlouhá životnost

Vchodové dveře jsou také náchylné na znečištění. Prach, pyl, změny počasí, to vše namáhá barvu i povrch dveří. Ale ani interiérové dveře nejsou zcela v bezpečí. Účinky UV záření, vzdušná vlhkost (zejména v kuchyni a koupelně) mohou přispět k předčasnému stárnutí a opotřebení. Moderní výrobci používají speciální technologie pro ošetření povrchu dveří. Speciální dýhy, laky nebo další složky zaručí barevnou stálost. Hrany dveří mají vyšší odolnost vůči mechanickému poškození, plochy dveří jsou odolné proti poškrábání. Neposuzujte dveře jen podle fotografie v katalogu. Zaměřte se i na relativní detaily, které vám však později usnadní údržbu a prodlouží krásný vzhled interiéru.